Kérdezz! Válaszolunk.
Vásároltam egy mosógépet, amelyre több különböző üzletben azt mondták, hogy 5,5 kg ruha mosására alkalmas. Mosás közben a program állandóan leállt, nem tudtam, mit csinálhatok rosszul. Végül kihívtam a szakszervizt, akik közölték, hogy a mosási útmutatóban szerepel, melyik programnál hány kg ruhát tehetek a gépbe. Viszont ez a programleírás abban a kis könyvben volt benne, amit kiszállítás után a becsomagolt gépből vettünk elő, az üzletben ilyent nem találtam. Ez nem a vevő megtévesztése? Hiába írtam a gyártónak, közölték, a füzetben benne van, arról ők nem tehetnek, hogy a boltokban ezt nem mondják el.
dr. Haraszti Anikó, a TudatosVásárló.hu fogyasztóvédelmi szakértőjének válasza:
A vevő megtévesztésének kérdése itt nem teljesen egyértelmű,
a boltokban adott tájékoztatás nem volt valótlan (már ha van olyan funkció
amikor 5,5kg ruhát lehet mosni), de persze nem is volt teljes körű. Önnek valójában
olyan tájékoztatást kellett volna kapnia, hogy a gép tud ennyit meg ennyit, de részletesen a használati útmutatóból tájékozódhat.
A kereskedő mindenképpen felelősségre vonható azért, mert nem adott útmutatót (ha emiatt romlik el a gép, ezért helytállni tartozik).
Az, hogy a gyártó mit közöl a kereskedővel és ebből mi jut el a vevőhöz, nem mindig
egyértelmű. Azonban mindenképpen megtévesztés áll fenn, ha a gép egyébként nem
tud, vagy csak olyan funkcióban mos 5,5 kg ruhát, amit egyébként átlagos fogyasztó
nem használna.
Az Ön helyzetét nem értem tisztán, ezek szerint Ön nem eredeti csomagolású
terméket vett? Talán egy a boltban kiállított bemutató terméket? Ön azt is
szeretett volna venni? Mert a bemutató terméket gyakran leértékelve árulják
ugyan, de kötelesek a vevő figyelmét felhívni a tényre, miszerint bemutató termékről van szó, hiszen a vevő rizikót
vállal (gondoljon csak bele, például mennyit nyitogatják egy ilyen hűtő ajtaját?).







