• Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek

Természetes festékek húsvétra

2009.04.09. /
Nyakunkon a Húsvét, bizonyára már te is megvetted a tojásokat. Remélhetőleg megbízható kistermelőtől, s nem valamely állatkínzó „tojásgyárból" származó tojásokat vásároltál. A környezetbarát húsvét következő lépése, hogy a tojásokat természetes anyagokkal fested színesre. Megmutatjuk hogyan.

A húsvéti tojásokat lehet forró vagy hideg módszerrel is festeni. Amennyiben a forró módszert választod, nem kell keményre főzni festés előtt a tojásokat, mert azok ilyenkor a festék-lében főnek meg. A hideg módszert és az előfőzést akkor érdemes választani, ha kisgyerekeket is bevonsz az alkotásba, és fontos a biztonság.

Festés előtt a tojásokat szappannal és vízzel meg kell mosni, mert a felületükön lévő esetleges zsiradék megakadályozhatja, hogy a festék rögzüljön.

Négy csésze festékhez szükséges:

  • evőkanál, valamilyen zöldfűszer, vagy négycsészényi apróra vágott gyümölcs, esetleg zöldség (részletek alább);
  • 4 csésze víz;
  • két evőkanál ecet, ami a festék tapadását segíti.

(Amennyiben több fűszert, vagy gyümölcsöt használsz fel, a festékeid sötétebb árnyalatúak lesznek.)

Az összetevőket tedd egy lábasba és forrald fel, majd csökkentsd a hőmérsékletet, és a keveréket hagyd állni 15-30 percig. Minél tovább hagyod állni, annál sötétebb színeket kapsz. Ha a forró módszert választod, a nyers tojásokat főzés közben tedd a keverékbe. A hideg módszer esetén vedd le a festékes fazekat a tűzről, hagyd kihűlni, majd szűrd át. Az előre megfőzött tojásokat tedd a festékbe legalább 15 percre, vagy még tovább, ha sötétebb színekre vágysz.

A festés után növényi olajjal bedörzsölheted a tojásokat, hogy puha, bársonyos legyen az érintésük.

A gyerekek zsírkrétával vagy viaszos ceruzával meg is mintázhatják a tojásokat a festés előtt. Kipróbálhatod azt is, milyen, ha egy vagy akár több (befőzéshez használt) gumikarikát teszel a tojásokra: ha a fehér tojásokat gumizod körbe, a gumi alatt megmarad az eredeti szín, de érdekes színhatásokat érhetsz el ha a már megfestett tojást gumizod meg, mielőtt egy másik színt adnál neki.

 

Színező növények

A zöldség- és gyümölcsalapú festékekkel csodálatos színeket varázsolhatsz a tojásokra, anélkül, hogy ártanál a környezetednek.

Rózsaszín-piros színűre festheted a tojásokat gránátalma leve, vöröshagyma héja, cékla, rebarbara darabkák, eper, málna és piros grapefruit levének segítségével.

Narancs színű festékhez juthatsz, ha zöldhagyma héját vagy paprikát használsz. Sötét narancsszínűre festhetsz chili porral.

Sárga tojásokat készíthetsz narancs vagy citromhéj, reszelt sárgarépa, zellermag, őrölt kömény felhasználásával.

Zöldre fest a spenót, a szárított citromfű, a petrezselyem levelei, a csalán.

Kékes, lilás színt ad a fekete ribizli, a vöröskáposzta, a viola színű szirmok és két kávéskanál citromlé, egy kevés vöröshagymahéj.

Barna/világos barna festék nyerhető a kaporból, a különféle magvakból, a dió héjából, valamint erős fekete tea segítségével.

 

Készítsünk tojásfák

A nagyobb gyerekek, akik már tudnak bánni a törékeny tojásokkal, szívesen készítenek húsvéti tojásfát, amelyre kifújt tojásokat akasztanak. Ez a hagyomány német eredetű.

Az alaposan megmosott nyers tojás mindkét „végét" ki kell szúrni egy gombostűvel, majd a lyukat óvatosan néhány milliméterre kitágítva ki kell fújnod a tojás tartalmát. Biztonságosabb, ha ezt a feladatot nem a gyerekek végzik. Használhatod erre a célra a gyógyszertárban kapható gumilabdás orrszippantót is. Az üres tojásokat végül a fent leírt módszer bármelyikével megfestheted.

A tojásfához vágj szép ágakat a kertből vagy egy félreeső út fájáról, tedd őket vázába, vagy hosszabb formájú cserépbe, amelybe előbb homokot vagy kis kavicsokat töltöttél. Törj ketté néhány fogpiszkálót, köss vékony szalagot vagy gumit ezekre. A szalagot fűzd át a tojáson a korábban fúrt lyukak egyikébe. Ezután a szalag vagy a gumi másik végét kösd az ágacskákra, és máris gyönyörködhetsz műved látványában.

Hozzászólások

Marcsi / 2010. április 5. 13.30

Kedves Vera,
Köszi a szín-tippeket, kipróbáltam a hagymahéjat, chiliport és citromfüvet, sajnos csak a hagymahéj működött igazán, a másik kettővel halvány sárgák lettek a tojások, pedig előtte szappannal megmostam őket, főzéskor ecetet és színezőt is bőven használtam és jó sokáig főztem a tojásokat. Remélem, másik is kipróbálták és jövőre még jobb ötleteket kapunk.

Új hozzászólás